Co to jest nanosrebro?

Nanosrebro, znane również pod nazwą srebro koloidalne to związek znany już od czasów starożytnych, gdzie zasłynął jako środek zwalczania i przeciwdziałania wielu chorobom, sposób ochrony przed infekcjami lub środek bakteriobójczy. Dzisiaj nanosrebro uznawane jest jako składnik o silnym działaniu antywirusowym, przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Jego zastosowanie stało się dzięki temu niezwykle szerokie, a intensywny rozwój nanotechnologii pozwala wykorzystać je w medycynie, farmacji, rolnictwie oraz wielu gałęziach przemysłu.

Czym jest nanosrebro koloidalne?

Nanosrebro jest preparatem zawierającym w swoim składzie srebro w rozdrobnionej postaci, które stanowi niejednorodną mieszaninę połączeń srebra z białkiem lub żelatyną – wersje farmaceutyczne srebra koloidalnego łączone są także z kolargolem.
Obecne w nim cząsteczki wielkości do 100 nm można zaobserwować pod mikroskopem. Srebro i jego lecznicze właściwości odkryto już starożytnym Egipcie, gdzie stosowano go w obmywaniu ran, jak i w Rzymie i Grecji, w których to wykorzystywano je do pokrywania wnętrza naczyń, aby zadbać ich oczyszczenie z bakterii. Później, w XIV wieku, gdy świat obiegła epidemia dżumy dla zapobieżenia zakażeniom, matki dawały dzieciom srebrne łyżeczki, które miały uchronić je przed chorobą, a w czasach wojny odkażano nim rany. Obecnie wiemy już dużo więcej o walorach nanosrebra, a jego działanie pozwala wykorzystać je na wiele sposobów.

Właściwości nanosrebra

Rozdrobnienie srebra do rozmiaru nanocząsteczek pozwala na zwiększenie jego powierzchni aktywnej. Tym sposobem więcej jonów srebra może zostać uwolniona, a co za tym idzie być aktywną formą tego cennego materiału. Dzięki silnym właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, jak również antywirusowym, srebro koloidalne stosowane jest w medycynie jako środek do użytku zewnętrznego – na błony śluzowe oraz skórę. W okulistyce wspomaga leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. W dermatologii zdaje ono egzamin w przypadku oparzeń, jak i trudno gojących się ran. Jego zastosowanie znaleźć można także w leczeniu zmian skórnych, czy jako preparat do inhalacji. Srebro koloidalne to także cenny składnik stosowany w medycynie estetycznej.

Nanosrebro koloidalne znajdziemy w składach gotowych leków, suplementów diety czy preparatów przeznaczonych do odkażania i pielęgnacji ran – na rynku dostępne są plastry ze srebrem, roztwory do przemywania i dezynfekcji czy maści wspomagające gojenie. Ten niezwykły surowiec znajdziemy również w środkach do dezynfekcji powierzchni czy oczyszczania klimatyzacji, wykorzystywane jest w produkcji kosmetyków, odzieży sportowej, środków higieny, tworzyw sztucznych, obuwia, czy materiałów budowlanych. Co ciekawe, znaleziono jego zastosowanie także w produkcji zespołów fotosyntezujących i ogniw fotowoltaicznych, gdyż zmienia ono właściwości optyczne. Jak można zauważyć, jego użyteczność jest ogromna, pozwalając tym samym na jego skuteczne działanie na wielu płaszczyznach.

Nanosrebro a chemia gospodarcza

Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie nanosrebra koloidalnego w chemii gospodarczej, gdzie na jego podstawie powstają preparaty do stosowania zarówno w potrzebach przemysłowych,  specjalistycznych jak i domowych. Jest to substancja, która doskonale radzi sobie z grzybami i bakteriami, tworząc na czyszczonych powierzchniach skuteczną powłokę biobójczą.
Wykorzystane w naturalnych środkach chemicznych nanosrebro koloidalne dostępne jest w świetnych cenach, zapewniając jednocześnie wysokie walory proekologiczne. Produkty zawierające nanosrebro dodatkowo stanowią rozwiązanie bezpieczne dla alergików czy astmatyków, a przy tym są niezwykle wydajne, pozwalając na zastosowanie ich w przestrzeniach pracowniczych i publicznych. Szybkość działania tego niesamowite surowca jest wyższa aniżeli ta oferowana przez antybiotyki, dlatego też jest to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie teraz w obliczu wyzwania sanitarnego, które postawiła przed nami pandemia Covid-19.

Nanosrebro koloidalne – dobra cena za wysoką skuteczność

Nanosrebro jest niezwykle skutecznym środkiem w walce z większością bakterii i grzybów. Jego stosowanie jest niezwykle popularne, jednak warto szukać najwyższej jakości produktów, które oferują pierwszorzędnej jakości surowiec. Prawdziwe srebro koloidalne z racji na wysoką koncentrację nanocząsteczek srebra swoim wyglądem nie przypomina wody – posiada wyraźne zabarwienie od żółtego po odcień bursztynowy. W zależności od zastosowania jest ono rozcieńczane w różnych proporcjach i substancjach – w tym np. wodzie, dla uzyskania określonych właściwości. Nanocząsteczki srebra koloidalnego nie są wrażliwe chemicznie, a przy tym nie działa na nie niszczący wpływ promieniowania UV.
Wybór preparatów zawierających wysokiej jakości nanosrebro koloidalne to najlepsza decyzja, bowiem tym sposobem zyskać można pewność, iż będzie ono bezpieczne i skuteczne w działaniu. Cena preparatów np. do dezynfekcji zależna jest od zawartości nanosrebra, jednak wybierając rozwiązania wysokiej klasy, zyskać można wyższą wydajność, a wraz z nią najlepsze efekty o długofalowym działaniu, które w dłuższej perspektywie generują spore oszczędności.