Co to jest nanosrebro?

Co to jest nanosrebro?

Nanosrebro, znane również pod nazwą srebro koloidalne to związek znany już od czasów starożytnych, gdzie zasłynął jako środek zwalczania i przeciwdziałania wielu chorobom, sposób ochrony przed infekcjami lub środek bakteriobójczy. Dzisiaj nanosrebro uznawane jest jako składnik o silnym działaniu antywirusowym, przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Jego zastosowanie stało się dzięki temu niezwykle szerokie, a intensywny rozwój nanotechnologii pozwala wykorzystać je w medycynie, farmacji, rolnictwie oraz wielu gałęziach przemysłu.

Zobacz nasze produkty:

srebro koloidalne

Czym jest nanosrebro koloidalne?

Nanosrebro jest preparatem zawierającym w swoim składzie srebro w rozdrobnionej postaci (1 nm = 0,00 1μm = 0,000000001 m = 10-9 m) , które stanowi niejednorodną mieszaninę połączeń srebra z białkiem lub żelatyną – wersje farmaceutyczne srebra koloidalnego łączone są także z kolargolem lub inną substancją stabilizującą. Obecne w nim cząsteczki wielkości do 100 nm można zaobserwować pod specjalnym mikroskopem. Srebro i jego lecznicze właściwości odkryto już starożytnym Egipcie, gdzie stosowano go w obmywaniu ran, jak i w Rzymie i Grecji, w których to wykorzystywano je do pokrywania wnętrza naczyń, aby zadbać ich oczyszczenie z bakterii. Później, w XIV wieku, gdy świat obiegła epidemia dżumy dla zapobieżenia zakażeniom, matki dawały dzieciom srebrne łyżeczki, które miały uchronić je przed chorobą, a w czasach wojny odkażano nim rany. Obecnie wiemy już dużo więcej o walorach nanosrebra, a jego działanie pozwala wykorzystać je na wiele sposobów.

Badania nanosrebra przez  UJ i PAN

Naukowcu Uniwersytetu Jagielońskiego i Polskiej Akademii Nauk wykazali, że w zależności o parametrów nanocząstek srebra można sterować ich aktywnością biologiczną. „Wykazano, że dodatnio naładowane nanocząstki o rozmiarach 10 nm prowadzą do wyeliminowania 100 proc. bakterii, podczas gdy te o średnicy 40 nm mogą selektywnie niszczyć komórki raka piersi i jelita grubego bez znacznego uszkodzenia komórek prawidłowych” – podaje UJ. Badania przeprowadzone na modelach in vivo potwierdziły ich bezpieczeństwo i skuteczność. Zaobserwowano długoterminowe zahamowanie wzrostu guzów jelita grubego u myszy, którym podawano nanocząstki srebra, co znacznie przedłużyło życie traktowanych zwierząt w porównaniu do grup kontrolnych. Czytaj cały artykuł.

Właściwości nanosrebra

Rozdrobnienie srebra do rozmiaru nanocząsteczek pozwala na zwiększenie jego powierzchni aktywnej. Tym sposobem więcej jonów srebra może zostać uwolniona, a co za tym idzie być aktywną formą tego cennego materiału. Dzięki silnym właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, jak również antywirusowym, srebro koloidalne stosowane jest w medycynie jako środek do użytku zewnętrznego – na błony śluzowe oraz skórę. W okulistyce wspomaga leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. W dermatologii zdaje ono egzamin w przypadku oparzeń, jak i trudno gojących się ran. Jego zastosowanie znaleźć można także w leczeniu zmian skórnych, czy jako preparat do inhalacji. Srebro koloidalne to także cenny składnik stosowany w medycynie estetycznej.

Nanosrebro koloidalne znajdziemy w składach gotowych leków, suplementów diety czy preparatów przeznaczonych do odkażania i pielęgnacji ran – na rynku dostępne są plastry ze srebrem, roztwory do przemywania i dezynfekcji czy maści wspomagające gojenie. Ten niezwykły surowiec znajdziemy również w środkach do dezynfekcji powierzchni czy oczyszczania klimatyzacji, wykorzystywane jest w produkcji kosmetyków, odzieży sportowej, środków higieny, tworzyw sztucznych, obuwia, czy materiałów budowlanych. Co ciekawe, znaleziono jego zastosowanie także w produkcji zespołów fotosyntezujących i ogniw fotowoltaicznych, gdyż zmienia ono właściwości optyczne. Jak można zauważyć, jego użyteczność jest ogromna, pozwalając tym samym na jego skuteczne działanie na wielu płaszczyznach.

Nanosrebro a chemia gospodarcza

Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie nanosrebra koloidalnego w chemii gospodarczej, gdzie na jego podstawie powstają preparaty do stosowania zarówno w potrzebach przemysłowych,  specjalistycznych jak i domowych. Jest to substancja, która doskonale radzi sobie z grzybami i bakteriami, tworząc na czyszczonych powierzchniach skuteczną powłokę biobójczą.
Wykorzystane w naturalnych środkach chemicznych nanosrebro koloidalne dostępne jest w świetnych cenach, zapewniając jednocześnie wysokie walory proekologiczne. Produkty zawierające nanosrebro dodatkowo stanowią rozwiązanie bezpieczne dla alergików czy astmatyków, a przy tym są niezwykle wydajne, pozwalając na zastosowanie ich w przestrzeniach pracowniczych i publicznych. Szybkość działania tego niesamowitego surowca jest wyższa aniżeli ta oferowana przez antybiotyki, dlatego też jest to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie teraz w obliczu wyzwania sanitarnego, które postawiła przed nami pandemia Covid-19.

Nanosrebro koloidalne – dobra cena za wysoką skuteczność

Nanosrebro jest niezwykle skutecznym środkiem w walce z większością bakterii i grzybów. Skuteczność i siła tkwi w rozmiarze cząsteczki, które są nawet 10 razy mniejsze od najmniejszego wirusa lub 200 razy mniejsze od najmniejszej bakterii występującej w przyrodzie. Jego stosowanie jest niezwykle popularne, jednak warto szukać najwyższej jakości produktów, które oferują pierwszorzędnej jakości surowiec. Prawdziwe srebro koloidalne z racji na wysoką koncentrację nanocząsteczek srebra swoim wyglądem nie przypomina wody – posiada wyraźne zabarwienie od żółtego po odcień bursztynowy. W zależności od zastosowania jest ono rozcieńczane w różnych proporcjach i substancjach – w tym np. wodzie, dla uzyskania określonych właściwości. Nanocząsteczki srebra koloidalnego nie są wrażliwe chemicznie, a przy tym nie działa na nie niszczący wpływ promieniowania UV. Koloid srebra ECOsilver® zwany również srebrem cząsteczkowym wykazuje niesamowitą stabilność cząsteczek srebra, przekładającą się na długotrwałą aktywność określoną w badaniach laboratoryjnych na 30 dni.

Srebro jonowe czy cząsteczkowe?

Wybór preparatów zawierających wysokiej jakości nanosrebro koloidalne to najlepsza decyzja, bowiem tym sposobem zyskać można pewność, iż będzie ono bezpieczne i skuteczne w działaniu. Srebra jonowe wykazują swoją biobójczość ale na średnim poziomie i mogą tworzyć toksyczne sole srebra.  Ponieważ ulegają reakcji fotochemicznej z promieniami UV ich aktywność maleje z czasem – ładunek elektryczny ulega rozładowaniu. Cząsteczka srebra wykazuje wysoką biobujczosć, neutralność chemiczną, odporność na UV, brakiem zanieczyszczeń chemicznych oraz wysoką aktywności powierzchni czynnej.  Cena preparatów np. do dezynfekcji zależna jest od zawartości nanosrebra, i sposobu jego uzyskania. Srebra jonowe posiadające ładunki elektryczne zamiast cząsteczek srebra nie wykazują takiej aktywności i stabilności działania jak koloidy srebra cząsteczkowego i ulegają rozładowaniu w krótkim czasie.  Jednak wybierając rozwiązania wysokiej klasy, zyskać można wyższą wydajność, a wraz z nią najlepsze efekty o długofalowym działaniu, które w dłuższej perspektywie generują spore oszczędności i gwarantują efekt działania.


Autor: ecouse