Co to jest nanosrebro?

Nanosrebro, srebro i jego związki, znane również pod nazwą srebro koloidalne, jest fascynującym związkiem o bogatej historii i wszechstronnych zastosowaniach. Związki srebra to substancje znane już od czasów starożytnych, gdzie zasłynęły jako środek służący do zwalczania i przeciwdziałania wielu chorobom, sposób ochrony przed infekcjami lub środek bakteriobójczy. Współcześnie nanosrebro zyskało nowe oblicze dzięki osiągnięciom w dziedzinie nanotechnologii. Dzisiaj uznawane jest ono za składnik o silnym działaniu antywirusowym, przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Jego drobne cząsteczki, mierzące zaledwie kilkadziesiąt nanometrów, wykazują znacznie silniejsze działanie w porównaniu do srebra w większej sproszkowanej formie, jak miało to miejsce w ubiegłych stuleciach. Ta unikalna cecha sprawia, że nanosrebro jest niezastąpione w wielu dziedzinach życia, od medycyny, poprzez farmację, aż po rolnictwo i szeroko pojęty przemysł. Intensywny rozwój badań nad nanosrebrem pozwala na ciągłe odkrywanie nowych, nieznanych dotąd możliwości jego wykorzystania, co sprawia, że ten starożytny związek ponownie zajmuje centralne miejsce w nowoczesnej nauce i technologii.

Zobacz nasze produkty:

srebro koloidalne

Czym jest nanosrebro koloidalne?

Nanosrebro koloidalne jest preparatem zawierającym w swoim składzie srebro w rozdrobnionej postaci (1 nm = 0,00 1μm = 0,000000001 m = 10-9 m), które stanowi niejednorodną mieszaninę połączeń srebra z substancją stabilizującą. Obecne w nim cząsteczki wielkości do 100 nm można zaobserwować pod specjalnym mikroskopem. Srebro i jego lecznicze właściwości odkryto już starożytnym Egipcie, gdzie stosowano go w obmywaniu ran, jak i w Rzymie i Grecji, w których to wykorzystywano je do pokrywania wnętrza naczyń, aby zadbać o ich oczyszczenie z bakterii. Później, w XIV wieku, gdy świat obiegła epidemia dżumy dla zapobieżenia zakażeniom, matki dawały dzieciom srebrne łyżeczki, które miały uchronić je przed chorobą, a w czasach wojny odkażano nim rany. Obecnie wiemy już dużo więcej o działaniu nanosrebra, a jego walory pozwalają wykorzystać je na wiele sposobów.

Badania właściwości nanosrebra przez wyższe uczelnie

Naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk wykazali, że w zależności od parametrów nanocząstek srebra można sterować ich aktywnością biologiczną. „Wykazano, że nanocząstki o odpowiednich rozmiarach prowadzą do wyeliminowania 100 proc. bakterii lub mogą selektywnie niszczyć komórki raka piersi i jelita grubego bez znacznego uszkodzenia komórek prawidłowych” – podaje UJ. Badania przeprowadzone na modelach in vivo potwierdziły ich bezpieczeństwo i skuteczność. Zaobserwowano długoterminowe zahamowanie wzrostu guzów jelita grubego u myszy, którym podawano nanocząstki srebra, co znacznie przedłużyło życie traktowanych zwierząt w porównaniu do grup kontrolnych. Odkrycia te otwierają nowe horyzonty w medycynie, oferując nadzieję na skuteczniejsze metody leczenia dzięki właściwościom nanosrebra. Czytaj cały artykuł.

Nanosrebro: właściwości. Działanie nanosrebra – medycyna, farmacja, kosmetyka, przemysł

Rozdrobnienie srebra do rozmiaru nanocząsteczek pozwala na zwiększenie jego powierzchni aktywnej. Tym sposobem zwiększa się aktywną formę tego cennego materiału. Dzięki silnym przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, jak również antywirusowym właściwościom srebro koloidalne stosowane jest w medycynie jako środek do użytku zewnętrznego – na błony śluzowe oraz skórę. W okulistyce wspomaga leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. W dermatologii zdaje ono egzamin w przypadku oparzeń, jak i trudno gojących się ran. Jego zastosowanie znaleźć można także w leczeniu zmian skórnych, czy jako preparat do inhalacji. Srebro koloidalne to także cenny składnik stosowany w medycynie estetycznej i ortodontycznej.

Nanosrebro koloidalne znajdziemy w składach gotowych leków, suplementów diety czy preparatów przeznaczonych do odkażania i pielęgnacji ran – na rynku dostępne są plastry ze srebrem, roztwory do przemywania i dezynfekcji czy maści wspomagające gojenie.

W farmacji nanosrebro dodawane jest do wielu preparatów ze względu na swoje właściwości wspomagające układ odpornościowy i ochronne przed patogenami. Suplementy diety z nanosrebrem cieszą się popularnością wśród osób poszukujących naturalnych metod wzmocnienia organizmu.

Ten niezwykły surowiec znajdziemy również w środkach do dezynfekcji powierzchni układów klimatyzacji i wody. Wykorzystywany jest również w produkcji kosmetyków, odzieży sportowej, środków higieny, tworzyw sztucznych, obuwia, czy materiałów budowlanych.

W przemyśle właściwości nanosrebra wykorzystywane są w produkcji materiałów antybakteryjnych, takich jak odzież sportowa, obuwie, czy nawet urządzenia codziennego użytku, które dzięki temu są bardziej higieniczne w użyciu. Jego obecność w filtrach wody czy systemach wentylacyjnych zapewnia czystość i bezpieczeństwo użytkowania na co dzień.

Co ciekawe, znaleziono zastosowanie nanosrebra także w produkcji zespołów fotosyntezujących i ogniw fotowoltaicznych, gdyż zmienia ono właściwości optyczne. Jak można zauważyć, jego użyteczność jest ogromna, pozwalając tym samym na jego skuteczne działanie na wielu płaszczyznach.

Nanosrebro – zastosowanie w chemii gospodarczej

Na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie nanosrebra koloidalnego w chemii gospodarczej, gdzie na jego podstawie powstają preparaty do stosowania zarówno w potrzebach przemysłowych czy specjalistycznych, jak i domowych.

Jest to substancja, która doskonale radzi sobie z grzybami i bakteriami, tworząc na czyszczonych powierzchniach skuteczną powłokę biobójczą np. na blatach roboczych w przemyśle spożywczym, lodówkach i magazynach żywności czy parownikach klimatyzatorów. Skuteczna eliminacja bakterii i grzybów skutkuje również pozbyciem się nieprzyjemnych zapachów rozkładu organicznego.  Wykorzystywane w naturalnych środkach chemicznych nanosrebro koloidalne dostępne jest w świetnych cenach, zapewniając jednocześnie wysokie walory proekologiczne.

Rolnictwo również korzysta z zalet nanosrebra, szczególnie w produkcji żywności ekologicznej, gdzie stosuje się je jako alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin i wyposażenia inwentarskiego. Nanosrebro pomaga w ochronie upraw przed szkodliwymi mikroorganizmami, nie wprowadzając przy tym toksycznych substancji do gleby i samych płodów rolnych.

Produkty zawierające nanosrebro dodatkowo stanowią rozwiązanie bezpieczne dla alergików czy astmatyków, a przy tym są niezwykle wydajne, pozwalając na zastosowanie ich w przestrzeniach pracowniczych i publicznych. Szybkość działania tego niesamowitego surowca jest wyższa aniżeli ta oferowana przez antybiotyki i syntetyczne środki biobójcze, dlatego też jest to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie teraz w obliczu wyzwania sanitarnego, które postawiła przed nami pandemia Covid-19.

Nanosrebro koloidalne niejonowe – dobra cena za wysoką skuteczność

Nanosrebro jest niezwykle skutecznym środkiem w walce z większością bakterii i grzybów. Skuteczność i siła tkwi w rozmiarze cząsteczki, które są wiele razy mniejsze od najmniejszego wirusa lub kilkaset razy mniejsze od najmniejszej bakterii występującej w przyrodzie. Jego stosowanie jest niezwykle popularne, jednak warto szukać najwyższej jakości produktów, które oferują pierwszorzędnej jakości surowiec. Prawdziwe srebro koloidalne niejonowe z racji na koncentrację nanocząsteczek srebra swoim wyglądem nie przypomina wody – posiada wyraźne zabarwienie od żółtego po odcień bursztynowy. W zależności od zastosowania jest ono rozcieńczane w różnych proporcjach w wodzie, co pozwala uzyskać określone właściwości. Bezpieczeństwo i jakość preparatu ECOsilver wynika z zastosowania tylko dwóch składników oraz wyeliminowaniu szeregu substancji toksycznych, nierzadko działających alergizująco.

Nanocząsteczki srebra koloidalnego w preparacie ECOsilver są bezpieczne, to naturalny pierwiastek śladowy występujący w przyrodzie. Sam preparat ma neutralne pH nie powodujące żadnych reakcji utlenianiai i starzenia po naniesieniu na powierzchnię.

Preparaty będące mieszaniną szeregu związków chemicznych powodują wzajemne reakcje chemiczne w tym utratę zdolności aktywnego działania srebra. W składzie takich preparatów mogą znaleźć się olejki, alkohole, substancje zapachowe, konserwanty i inne związki chemiczne w tym substancje biobójcze o toksycznym działaniu. Koloid srebra ECOsilver® zwany również srebrem koloidalnym wykazuje niesamowitą stabilność cząsteczek srebra, przekładającą się na długotrwałą aktywność określoną w badaniach laboratoryjnych. Skomplikowany proces produkcji pozwala na uzyskanie rozmiaru cząsteczki o właściwościach pozwalających na dotarcie do źródła problemu. Nie zawiera szeregu substancji niebezpiecznych, co czyni go naturalnym preparatem bezpiecznym dla ekosystemu o właściwości wydłużonego aktywnego działania w czasie.

Nanosrebro – brak skutków ubocznych stosowania

W latach starożytnych pozyskanie preparatów ze srebrem odbywało się najczęściej przez ich sproszkowanie do postaci cukru-pudru. Te na pozór małe cząsteczki były jednak na tyle duże, że mogły się odkładać w organizmie.  Współczesna nauka i dziedzina nanotechnologii pozwala na znacznie więcej, gdyż zajmuje się wielkościami na poziomie atomowym, niewidzialnym dla ludzkiego oka.

1nm = 0,001μm

DNA: 0,015 μm

Wirus: 0,02-0,8μm

Bakteria: 0,15-0,34μm

Pleśnie: 2-5μm

Grzyby: 5-300μm

SMOG PM2,5: 2,5μm

Krwinka czerwona: 6-75μm

SMOG PM10: 10μm

Cukier puder: 20μm

Włos ludzki: 50-60μm

Srebrzyca – stan, w którym srebro gromadziło się w narządach wewnętrznych i błonach śluzowych, powodując zmiany koloru skóry na niebiesko to już przeszłość. Dziedzina nanotechnologii to zupełnie inny wymiar. Niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że na co dzień przebywając np. w kurortach górskich i morskich wdycha powietrze,pije wodę i je pokarmy z cząsteczkami srebra. Ryba pływająca w morzu, stale otoczona jest cząsteczkami srebra, jodem i innymi pierwiastkami śladowymi, które tam naturalnie występują. Ludzie przez całe życie piją czystą wodę ze strumieni górskich z naturalnie wypłukiwanymi tam pierwiastkami srebra, a nie widać w społeczeństwie powiększającej się plagi „niebieskich smerfów”. Wielkość cząsteczek ma więc znaczenie na ich możliwość kumulacji lub wydalania. Dla wyobrażenia tych wielkości, różnic i zależności, należałoby wyobrazić sobie wielkość cząsteczki, takiej jak kula ziemska w starych preparatach ze srebrem, do wielkości piłki foofbolowej w świecie nanotechnologii i nanosreber z linii ECOsilver.

Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia, zasadnicze znaczenie ma stosowanie preparatów zawierających nanosrebro koloidalne bez dodatkowych substancji, których działanie byłoby niepożądane i toksyczne. Zachowanie ostrożności w zakupie preparatów zawierających srebro jest wiec kluczowe aby zapewnić brak skutków ubocznych i pozostawić efekt dobroczynny.

Srebro koloidalne ECOsilver właściwy wybór

Wybór preparatów zawierających wysokiej jakości nanosrebro koloidalne niejonowe to najlepsza decyzja, bowiem tym sposobem zyskać można pewność, iż będzie ono bezpieczne dla wyposażenia oraz skuteczne i długotrwałe w działaniu. Srebro jako pierwiastek wykazuje swoją trwałość i efekt działania na różnym poziomie. Bywa tak, że inne związki pomocnicze i substancje aktywne w preparatach odpowiadają za ich biobójczość, aniżeli znajdujące się w nich nanosrebro.

ECOsilver to czysta postać srebra w nanoskali z brakiem zanieczyszczeń chemicznych o wysokiej i długotrwałej aktywności czynnej działającej tylko na organizmy jednokomórkowe, takie jak: bakteria, grzyb, wirus i ich formy przetrwalnikowe. Cena preparatów np. do dezynfekcji zależna jest od ich skuteczności i składu. Nanosrebra ECOsilver wykazują wysoką aktywność i stabilności działania w czasie. Koloid srebra ECOsilver to rozwiązanie wysokiej klasy, przez które można zyskać najwyższą wydajność, a wraz z nią najlepsze efekty. Długofalowy efekt działania w dłuższej perspektywie czasu generuje spore oszczędności. Jego neutralność natomiast nie wywołuje efektu ubocznego, odwrotnego od zamierzonego, polegającego na niszczeniu powierzchni i materiałów w procesie utleniania przez inne agresywne związki.

Rozwój nanotechnologii otwiera przed nami nowe możliwości, umożliwiając tworzenie coraz to nowszych i skuteczniejszych aplikacji nanosrebra, które wykorzystują jego niezwykłe właściwości. Intensywne badania nad nanosrebrem kontynuowane są na całym świecie, mając na celu nie tylko zrozumienie mechanizmów jego działania na poziomie molekularnym, ale także poszukiwanie nowych, innowacyjnych sposobów wykorzystania tego cennego związku. Nanosrebro, ze swoją bogatą historią i obiecującą przyszłością, stanowi doskonały przykład tego, jak starożytne odkrycia mogą zostać przekształcone i dopasowane do potrzeb współczesnego świata przez postęp naukowy. Jego rola w dalszym rozwoju medycyny, technologii i ochrony środowiska będzie niewątpliwie rosła, co czyni nanosrebro jednym z najbardziej intrygujących tematów w dzisiejszej nauce i inżynierii.

POZNAJ SKLEP Z PREPARATAMI ECOsilver (link do sklepu)

 

 


Autor: ecouse