Czy nanosrebro jest bezpieczne dla środowiska?

Czy nanosrebro jest bezpieczne dla środowiska?

Nanosrebro, znane również jako nanosrebro koloidalne wykorzystywane w licznych produktach przeznaczonych do utrzymania czystości to jeden ze środków bakteriobójczych nowej generacji. Jego działanie w przeciwieństwie do innych specyfików przeciwbakteryjnych jest trwałe, a jego produkcja możliwa jest dzięki zaawansowanej nanotechnologii. Nanosrebro wykazuje skuteczność działania na poziomie 99,99%, a przy tym jest środkiem bezwonnym, który jednocześnie skutecznie neutralizuje przykre zapachy. Czy jest bezpieczne dla środowiska? Nanosrebro jako pierwiastek śladowy jest częścią środowiska i od zawsze było. Jego naturalne występowanie w wodzie, glebie i powietrzu oznacza, że nie pozyskuje się go w sposób syntezy innych pierwiastków. Srebro jako materiał szlachetny od lat służy też jako materiał do produkcji biżuterii.

Nanosrebro koloidalne – czym jest i jakie ma zalety?

Jak już wspomniano we wstępie, nanosrebro koloidalne to wyjątkowo skuteczny środek bakteriobójczy, który poza neutralizacją drobnoustrojów działa permanentnie, neutralizując przy tym przykre zapachy. Dodatkowo jest to także rozwiązanie przyjazne dla alergików, a jego skład opiera się o cząstki srebra (lub srebra i krzemionki), które w rozsądnych ilościach uznawane są za w pełni bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Nanosrebro posiada również działanie ochronne dla środowiska naturalnego, bowiem pozwala eliminować szkodliwe związki chloru.

Nazwa „nano” wywodzi się z greckiego słowa oznaczającego „karła”, a nanotechnologia obejmuje badania i działania na materii mniejszej aniżeli 100 nanometrów. W tej skali mieszczą się również bakterie i wirusy.  W obliczu zmagań, jakie przyniosła na świat pandemia, ale i globalne problemy zagrażające naturalnej równowadze Ziemi, ważne stało się  wieloaspektowe zadbanie o nasze otoczenie. Większa świadomość społeczeństwa na tematy ekologii oraz szkodliwości niektórych substancji sprawiła, że szukamy rozwiązań, które będą przede wszystkim bezpieczne dla środowiska. Zdrowie i naturalne rozwiązania, które pomóc mogą w zminimalizowaniu i ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, wód, degradacji gleb itp. skierowały nas do poszukiwania naturalnych sposobów na radzenie sobie z czystością. Jedną z innowacji, która ostatnimi laty stała się hitem jest nanosrebro koloidalne, którego liczne walory, w tym skuteczność i działanie bezpieczne dla środowiska czynią je alternatywą wartą polecenia.

Ekologiczne środki czystości z nanosrebrem

Ekologiczne środki czystości stanowią obecnie niezwykle pożądany produkt. W dobie dbałości o zdrową żywotność i zwiększanie roli ekologii w naszym życiu, również utrzymanie czystości przeszło niemałą metamorfozę. Coraz częściej czytamy etykiety, sprawdzamy czy wybrane przez nas produkty są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, ważny jest skład, możliwość segregacji odpadów i im podobne elementy. Nanosrebro jako ważny składnik wielu produktów, w tym właśnie chemii gospodarczej należy do jednych z najbardziej cenionych rozwiązań w tym zakresie.

Uwaga jaką skupiamy wokół pro środowiskowych produktów sprawiła, że zaczynamy unikać rozwiązań, które przenikając do wód gruntowych skażały gleby, czego wynikiem stał jest pogarszający się stan lasów, ale i świata fauny. Mało ekologiczne środki czystości odchodzą na drugi plan, bowiem pragniemy zadbać o przywrócenie równowagi naszego ekosystemu, który wiele stracił na skutek nieodpowiedzialnych działań ludzi.

Ekologiczne produkty, w tym właśnie bezpieczne dla środowiska środki z nanosrebrem to najlepszy sposób na stopniową, ale skuteczną zmianę. Naturalny skład poszczególnych preparatów sprawia, że stają się one najlepszym, co możemy zrobić dla środowiska naturalnego, a przy tym nas samych i przyszłych pokoleń. Ekologiczne środki czystości z nanosrebrem pochodzące od sprawdzonych producentów to połączenie wysokiej wydajności, skuteczności i bezpieczeństwa, a wszystko bez zbędnej chemii i niebezpiecznych substancji.

Środki czystości bezpieczne dla środowiska

W każdym domu, miejscu publicznym itp. niezbędne jest stosowanie środków czystości – przydają się w zadbaniu o higienę miejsca takich jak łazienki, toalety, kuchnie czy miejsca ogólnodostępne. Każdy z nas, każdego dnia stosuje dziesiątki preparatów, których często nieznany skład może niekorzystnie wpływać na nasze otoczenie, narażając nasze zdrowie i stan środowiska naturalnego. Chcąc zadbać o ekologię, a wraz z nią nasz dom czy miejsca, w których przebywamy, warto wybrać zatem rozwiązania, które będą bezpieczne, a jednocześnie skuteczne. Zastosowane w środkach czystości cząstki nanosrebra mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę obecnej sytuacji na świecie i wyeliminować wieloletnie skutki nadużywania preparatów chemicznych takie jak zanieczyszczenie wód, degradacja gleb, wzrastająca ilość odpadów plastikowych, itp.

Wybierając produkty, które charakteryzuje w pełni naturalny skład, w tym bezpieczne dla środowiska substancje aktywne, jak nanosrebro, możemy wiele zdziałać. Korzyści ze stosowania środków z nanosrebrem koloidalnych idą jednak o wiele dalej. Pozwalają bowiem zadbać także o maksymalną czystość i higienę naszego otoczenia, które w obliczu pandemii stało się ogromnym wyzwaniem. Pamiętanie o środowisku to dbałość o nas samych, dlatego też mądry wybór produktów to najlepszy krok w kierunku poprawy zdrowia, ekologii i piękna naszej planety.


Autor: Paweł Szostok