Jak oszczędzać wodę

Jak oszczędzać wodę? 5 skutecznych sposobów

 

Choć Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą ze względu na dużą ilość wody, to jednak zaledwie 1% z tych zasobów nadaje się do picia. Poza tym to właśnie ten rodzaj wody jest wykorzystywany w przemyśle i w codziennym użytku, np. do podlewania, zmywania, prania czy spłukiwania. Dlatego ziemskie zasoby każdego roku kurczą się coraz bardziej, a w 2050 roku mogą całkowicie zniknąć. Właśnie z tego powodu musisz wiedzieć, jak oszczędzać wodę, aby powstrzymać ten proces.

5 najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie wody

Choć edukacja i programy społecznościowe stale zwiększają świadomość obywateli w kwestii oszczędzania wody, to jednak ciągle powoduje to niedostateczne zmiany. W końcu najważniejsze jest to, abyś podejmował rozsądne decyzje, bo to właśnie one pozwolą ograniczyć zużycie wody. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najskuteczniejszych sposobów, dzięki którym dowiesz się, jak oszczędzać wodę. Pamiętaj, że stosując się do tych zaleceń, zadbasz nie tylko o swoją przyszłość, ale też kolejnych pokoleń. Dlatego nie zostawiaj tego na jutro i już dziś postaraj się zmienić świat.

Zaufaj nowoczesnym urządzeniom

Czy wiesz, że coraz więcej urządzeń jest projektowanych w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć zużycie wody i energii elektrycznej? Szczególnie dostrzeżesz to w przypadku zmywarek, które średnio zużywają 6-12 litrów wody w trakcie jednego procesu mycia. Dla porównania ręczne zmywanie pochłania ponad 20 litrów.

Zwróć jednak uwagę na to, że również nowoczesne toalety, pisuary i spłuczki ułatwią Ci oszczędzanie wody. W końcu w trakcie spłukiwania jednorazowo zużywasz nawet do 3 litrów wody, dlatego ekologiczne sprzęty pozwalają to znacząco ograniczyć. Obecnie w standardowym domu jednorodzinnym spłukiwanie toalety stanowi aż 30% dziennego zużycia wody, co stanowi ok. 45 litrów. Bardzo ważne staje się to, aby jak najbardziej zmniejszyć tę ilość.

Napraw wadliwe mechanizmy

Awaria kranu, spłuczki podtynkowej czy innego mechanizmu zastosowanego w instalacjach sanitarnych, zazwyczaj powoduje kapanie wody. Spłuczka podtynkowa jako część stelaża podtynkowego jest najczęściej zabudowana i niewidoczna dla użytkownika. Widoczny jest przycisk mechaniczny służący do spłukiwania. Zarówno spłuczka automatyczna jak i mechaniczna może ulec awarii ze względu na zużycie części w czasie eksploatacji. Osadzenie się kamienia wodnego na zaworze powoduje z czasem nieszczelność i wyciek wody. Akty wandalizmu i zniszczenie mechanizmu spłukującego również prowadzi do strat wody i kosztownych napraw.  Szacuje się, że rocznie na skutek nieprawidłowego działania takich sprzętów gospodarstwo domowe zużywa aż 2102 litry wody. Dlatego tak ważne jest to, żeby oszczędzanie wody rozpocząć od zlikwidowania tych uporczywych usterek. Konieczna jest też ich stała kontrola — w końcu szybka reakcja nie tylko wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne, ale również ograniczy codzienne wydatki. W obiektach użyteczności publicznej ma to jeszcze większe znaczenie — ze względu na większą liczbę sanitariatów, umywalek itp. Zastosowanie rozwiązania pisuaru bezwodnego ogranicza zużycie wody w 100%. Brak spłuczki podtynkowej nigdy nie będzie powodował awarii zaworu, elektroniki i niepotrzebnych kosztów serwisowych.

Zmień swoją postawę

Skoro zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę, to znaczy, że dostrzegasz problem związany z mocnym kurczeniem się jej zasobów. Ważne jest jednak to, abyś zmiany zaczął od siebie. Nawet jedna decyzja może sprawić, iż ograniczysz dzienne zużycie wody. Przede wszystkim zacznij od tych najłatwiejszych rzeczy, czyli zakręcania wody podczas mycia zębów lub golenia się, a wtedy dziennie zaoszczędzisz ok. 16 litrów wody. Wybieraj też szybkie prysznice zamiast kąpieli w wannie. Poza tym ważne jest to, abyś przestał marnować jedzenie, a także nie rozmrażał żywności przy pomocy ciepłej wody.

Oszczędzaj wodę w ogrodzie

Jeżeli masz ogródek, to na pewno chcesz, aby rośliny, które tam rosną, były bujne, kolorowe i zachwycały pięknymi kwiatami. Osiągnięcie takiego efektu jest możliwe tylko dzięki systematycznemu podlewaniu. Jednak możesz to robić w przemyślany sposób, żeby nie szkodziło to planecie, a przy tym pozwoliło zaoszczędzić wodę. Najlepiej zacznij od wykorzystania deszczówki i ekologicznego systemu nawadniania — szczególnie polecany jest tzw. pocący się wąż. Zauważ także, iż statystycznie 50% wody podczas podlewania jest marnowana np. na skutek przelania się konewki czy wyparowania wody, dlatego zadbaj o precyzję i nie zapomnij o rozsądku.

Rozważnie spłukuj toaletę

Wrzucanie do toalety niedopałków, zużytych chusteczek higienicznych czy gumy do żucia sprawia, że musisz znów spłukać wodę w toalecie. Takie zachowanie przyczynia się do tego, że jednorazowo zużywasz 12 litrów wody, czyli tyle, ile średnio na dzień przypada na 2,5 l mieszkańców Sudanu czy Mozambiku. Dlatego po prostu zacznij wyrzucać do śmieci takie drobne odpadki, a nie do pisuaru czy toalety. Widzisz zatem, że odpowiedź na pytanie, jak oszczędzać wodę, czasem nie wymaga od Ciebie wiele wysiłku, więc tym bardziej warto go podjąć.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Wiesz już, jak oszczędzać wodę, ale na pewno zastanawiasz się, dlaczego jest to tak ważne. Wraz ze wzrostem liczby ludności zwiększa się tempo związane z zużyciem wody, co grozi wykorzystaniem jej wszystkich zasobów. Zwróć jednak uwagę na to, jakie niesie to za sobą konsekwencje — głód, pojawienie się kolejnych chorób, a także wzrost konfliktów. Tak naprawdę skutki widzimy już teraz, ponieważ ograniczenie wody w połączeniu ze zmianą klimatu przyczyniło się już do wybuchu wielu wojen oraz rosnącego znaczenia ekstremistów w Afryce czy na Bliskim Wschodzie. Po prostu oszczędzanie wody wpływa zarówno na stan środowiska naturalnego czy ograniczenie Twoich wydatków, ale również na pokój na świecie i na życie wielu ludzi. Podejmij zatem to wyzwanie i zacznij już teraz ograniczać zużycie wody.


Autor: ecouse