Suszarka łazienkowa elektryczna – postaw na oszczędność

Oszczędzaj pieniądze z suszarką elektryczną 

Suszarka łazienkowa elektryczna do rąk to niezwykle popularne rozwiązanie, które znaleźć możemy w wielu publicznych łazienkach. Suszarki elektryczne i ich różnorodność oraz wysoka funkcjonalność sprawia, że są niezwykle cenione przez użytkowników. Uruchamiane automatycznie pozwalają na bezdotykowe, higieniczne i szybkie wysuszenie rąk. Ich niezwykłą zaletą jest również oszczędność, która odzwierciedla się na wielu płaszczyznach. 

Suszarka łazienkowa elektryczna – jak możesz z nią zaoszczędzić?

Suszarka łazienkowa to alternatywa, która dla wielu osób wydaje się nowym wynalazkiem. Jednak jak się okazuje, ma ona za sobą już wiek istnienia! Modele suszarek do rąk początkowo dostępne były wyłącznie w łazienkach, fabrykach oraz salonach fryzjerskich. Samo w sobie urządzenie opatentowano w 1921 roku. Swoją ogromną popularność suszarki do rąk zdobyły prawie trzydzieści lat później. Na stałe zagościły w biurach, centrach handlowych, szkołach, kinach, instytucjach i wielu innych miejscach. Szeroki wachlarz ich zalet wiąże się przede wszystkim z wysoką higieną ich stosowania. Mają one również inne ważne oblicze – pozwalają oszczędzić sporo pieniędzy dzięki ekonomiczności ich eksploatacji. W porównaniu do innych form suszenia rąk pozwalają ona pozostawić w kieszeni zarządcy naprawdę sporo.

Koszt energii elektrycznej, a koszt ręcznika papierowego

Koszt energii elektrycznej za jeden cykl suszenia dłoni jest niższy nawet 40 razy od ręcznika papierowego. Dodatkowo dzisiaj mamy możliwość pozyskania jej ze słońca, przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Im mniejsza moc suszarki podawana w Watach [W] na tabliczce znamionowej suszarki, tym mniejsze zużycie energii. W suszeniu liczy się bowiem jej wydajność, czyli prędkość przepływu powietrza osuszającego podawana w m/s lub km/h.  Myślenie, że suszarka jest dobra, bo ma dużą moc, nie jest właściwe w myśl chęci generowania oszczędności. Duża moc to duże zużycie energii i duże koszty. Duża moc najczęściej związana jest z grzałką, która w trakcie suszenia odparowuje wodę i wysusza skórę dłoni. Niestety mała prędkość powietrza wydłuża proces suszenia do nawet 30s co dodatkowo podnosi koszt suszenia. Woda odparowana z dłoni przez nagrzanie wysusza je jak alkohol przy dezynfekcji i przymusza to do późniejszego ich nawilżania kremami. Przesuszona lub popękana skóra dłoni otwiera drogę do wniknięcia bakterii ze środowiska w późniejszym czasie. Optymalizując zużycie energii przy zachowaniu szybkości suszenia zaczynamy oszczędzać. No chyba, że lubimy trwonić pieniądze, a co gorsza dodatkowo świadomie zanieczyszczać i degradować środowisko, co w dzisiejszych czasach jest strzałem w własne kolano.

Jaka suszarka do rąk?

Nowa instalacja elektrycznej suszarki łazienkowej, zastępująca alternatywne metody suszenia, takie jak: tradycyjny ręcznik materiałowy, ręcznik papierowy, generuje oszczędność eksploatacyjne. Tańszy cykl jednostkowy suszenia suszarką elektryczną, nawet o 90% sprawia, że zakup na pewno się opłaci. Przy takim sposobie suszenia nie generuje się ton odpadów śmieci, potrzeby ciągłej dostawy i przechowywania zapasów papieru. Dodatkowo zmniejsza się emisję CO2, poprzez redukcję ilości codziennych lub cotygodniowych dostaw kurierskich. Suszarka elektryczna chroni zatem również środowisko.  Suszarka do rąk oszczędzająca pieniądze to taka, która ma niskie zużycie energii, suszy bardzo szybko w czasie około 10s, zapewnia wieloletnią gwarancję i najlepiej jeśli posiada systemy oczyszczania powietrza z kurzu i mikroorganizmów. Przykładowa suszarka EcoUse R4.1 o mocy zaledwie 720W, wytwarza strumień powietrza 346km/h, suszy w 10-12 s i posiada filtr HEPA13, światło UV-C oraz niespotykany wcześniej system dezynfekcji otoczenia.   

Suszarka łazienkowa jest tańsza aniżeli inwestycja w ręczniki papierowe.

Jednorazowa inwestycja w suszarkę wydaje się sporym wydatkiem. Jednak jak się okazuje, można dzięki niej ograniczyć koszty związane z użytkowaniem ręczników papierowych nawet o 90%. Suszarka łazienkowa elektryczna to opcja doskonała na wiele lat komfortowego użytkowania.  Jej nowoczesne warianty zużywają naprawdę niewiele prądu, co czyni ją jeszcze bardziej ekonomicznym wyborem. Roczny koszt suszenia zwykle nie przekracza 100zł. W porównaniu do suszarki, coroczne koszty zakupu ręczników papierowych to nawet kilka tysięcy złotych. Dla niewielkich firm czy instytucji to naprawdę duży wydatek.  Inwestycja w suszarkę daje zatem pewny zwrot początkowych kosztów jej zakupu w stosunku do alternatywnych metod suszenia, jak ręcznik. Po przeliczeniu kosztów zakupu i obsługi  w zakresie suszenia dłoni w sanitariatach publicznych, oraz po obliczeniu okresu zwrotu z takiej inwestycji pokazuje że decyzja o takim zakupie to strzał w 10. Stałe i wysokie koszty znikną bezpowrotnie. W budżecie zostaną środki do usprawnienia i obniżania kolejnych kosztów, na przykład takich jak oszczędność wody w systemie bezwonnych i bezwodnych pisuarów.

Obsługa suszarki do rąk jest mniej wymagająca.

Jak mówi przysłowie „Czas to pieniądz”, a to właśnie ten cenny czas można zaoszczędzić dzięki inwestycji w suszarkę łazienkową. Regularna wymiana ręczników papierowych, które najczęściej znikają niepostrzeżenie, wymaga dodatkowych rąk do pracy i nieustannego kontrolowania stanu ich zapasu w łazienkach. Nie wspominając już o częstym wymienianiu koszy pełnych zużytego papieru, zakupie specjalnych pojemników i dozowników na ręczniki papierowe, a na kłopotliwym zatykaniu toalet czy pisuarów skończywszy. Suszarka łazienkowa elektryczna potrzebuje jedynie drobnych zabiegów pielęgnacyjnych i zawsze jest gotowa do pracy. W porównaniu do papieru nie wymaga zatem zbyt częstego porządkowania przestrzeni łazienkowej, a to jej zdecydowany plus.

Suszarka łazienkowa elektryczna to oszczędność papieru.

Poza aspektami czysto finansowymi, suszarki do rąk są idealnym sposobem na oszczędzanie papieru. Mało kto z nas wycierając dłonie ręcznikiem papierowym myśli o tym, ile ton drewna, wody, energii i chemii zostało zużyte na ich wykonanie. Dodatkowym minusem tej opcji jest najczęściej ich jednorazowość – ręczniki papierowe jeszcze rzadko są powtórnie wykorzystywane i stanowią odpad do utylizacji. Suszarka łazienkowa latami służy pomocą, pozwalając oszczędzić ogromną ilość papieru i pracy. Obecny stały wzrost cen tego surowca powoduje też wzrost kosztów utrzymania sanitariatów.

Ekologiczne walory suszarki do rąk.

Oszczędność pieniędzy dzięki suszarkom do rąk to bez wątpienia duży atut tego rozwiązania. Co więcej, ich stosowanie przekłada się również na spore oszczędności również w innych aspektach. Oszczędność wody czy energii elektrycznej, którą wykorzystuje się w produkcji papieru podbija ekologiczne walory stosowania suszarek. Proces produkcji ręczników papierowych angażuje ogromne zasoby, wiąże się z ogromną emisją dwutlenku węgla, a wszystko to wymaga jeszcze spakowania, transportu i utylizacji. To szereg działań, które realizowane są w kółko, bowiem zużyte ręczniki muszą być zastępowane nowymi. 

Naturalnie procesy wytwarzania suszarek nie pozostają w 100% ekologiczne. Nadal łączą się one z odpadami czy emisją CO2, jednak pamiętać należy, iż urządzenia te posłużą o wiele dłużej aniżeli ręczniki papierowe. Już sama wieloletnia gwarancja świadczy o ich trwałości.  Jak wykazały badania, stosowanie suszarek łazienkowych wyraźnie zmniejsza ilość wyrzucanych odpadów, a dzięki temu uratowane zostają setki drzew pochłaniających na co dzień CO2. Suszarka łazienkowa elektryczna dobrej jakości to zatem niezwykłe rozwiązanie o wysokich walorach proekologicznych. Materiały z których buduje się suszarkę nadają się też do pełnego recyklingu.

Higieniczne atuty suszarki do rąk.

Okres pandemii sprawił, że bezpiecznych i oszczędnych rozwiązań w zakresie higieny szuka każdy z nas. We własnym otoczeniu, w biurze, restauracji czy też w centrach handlowych i urzędach suszymy korzystamy z toalet, gdzie suszymy dłonie.  Zastosowanie w przestrzeniach publicznych wysokiej klasy suszarek łazienkowych z mechanizmami wykorzystującym np. filtry, światła UV-C, jonizację czy grzałki, mają ogromne znaczenie. Mechanizmy te zatrzymują bowiem i mogą niszczyć drobnoustroje znajdujące się w powietrzu, takie jak bakterie i wirusy. Suszarka higieniczna wnieść może wiele dobrego dla higieny i zdrowia każdego z nas. Higieniczna suszarka do rąk działa nie inaczej niż jak oczyszczacz powietrza w domowym salonie, ale przewidziana jest do stref sanitarnych. Alternatywa ta niesie również spore oszczędności finansowe na zakupie wielu dodatkowych środków higienicznych i czasu pracy na obsługę.

Suszarka do rąk bez grzałki

Dostępne są również nowoczesne suszarki do rąk bez grzałek pozwalające również na suszenie dłoni powietrzem o temperaturze pokojowej. W tym przypadku duża prędkość powietrza sprawia że woda szybko ocieka z dłoni. Grzałka w suszarce jest głównym elementem zużywającym energię elektryczną i działa jak grzejnik typu słynnej starej FARELKI rodem z PRL. Nowoczesne i innowacyjne suszarki do rąk są już wyposażone w specjalistyczne filtry HEPA13,  naświetlane promieniami UV-C, oczyszczają zasysane do nich powietrze z nawet 99,97 % . Zanieczyszczania takie jak kurz, znajdujące się w powietrzu roztocza, bakterie, wirusy i zarodników grzybów, giną bezpowrotnie. Powietrze osuszające dłonie przy tak zaawansowanych technologiach oczyszczania jest czystsze niż to jakim oddychamy na co dzień. Brak bakterii w strefie sanitarnej powoduje również brak emisji przykrych zapachów. Śmietniki na celulozowy mokry papier skażony bakteriami z wycieranych dłoni są ich prawdziwą wylęgarnią w temperaturze pokojowej.

Porównanie kosztów suszenia – suszarka do rąk i ręcznik papierowy

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora w którym podaje się orientacyjną, średnią ilość osób, która będzie suszyła dłonie w ciągu dnia. Kalkulator przelicza orientacyjne koszty według realnych założeń. Inaczej będzie w toalecie biurowej, gdzie w ciągu dnia pracy toaletę odwiedzamy 3-4 razy, a inaczej w restauracji. Na stacji benzynowej czy centrum handlowym, gdzie pojawimy się może tylko jeden raz w ciągu dnia, kalkulacja będzie prostsza.

Suszarka łazienkowa elektryczna biała z systemem higienizacji powietrza filtrem HEPA13


Autor: Paweł Szostok