Czy suszarka do rąk może być higieniczna?

Suszarka do rąk zachowująca higienę

Mycie rąk i higieniczne suszenie dłoni szczególnie w obecnych czasach stało się wyjątkowo często poruszaną kwestią. O ile prawidłowe umycie rąk coraz więcej z nas traktuje bardzo poważnie, to ich suszenie, nadal wymaga wiedzy i większej świadomości. Suszenie rąk również musi być higieniczne. Wilgotne środowisko na świeżo umytych dłoniach, zwiększa ryzyko rozwoju drobnoustrojów bardziej niż pozostawienie ich mokrych. Dlatego dobrze dopasowana metoda osuszania dłoni, może okazać się zbawienna. Jaką metodę wybrać, aby suszenie odbywało się w pełni higienicznie? Czy stosowanie suszarki do rąk może być w ogóle higieniczne? Porównaj wady i zalety stosowania ręczników papierowych z higieniczną suszarką do rąk.

Podajniki ręczników papierowych

Wśród popularnych metod suszenia dłoni w toaletach publicznych wymienić możemy dwie podstawowe alternatywy – rączniki papierowe oraz suszarki do rąk. Ręczniki papierowe należą do wyjątkowo popularnych zastosowań. Z założenia uznajemy, że są opcją higieniczną – używamy ich jeden raz i wyrzucamy do kosza. Ich wielofunkcyjność pozwala wykorzystać je w wielu zadaniach – zarówno do przetarcia rąk, jak również twarzy, naczyń czy zabrudzonej odzieży. Niestety nie są one pozbawione wad, gdyż nie zawsze pozwalają zachować należytą higienę. Stosowane w toaletach publicznych wymagają stałej kontroli, uzupełniania kolejnych wkładów i dbałości o higienę. Funkcjonalne podajniki papieru, również te bezdotykowe muszą być szczelne i czyste aby nie przenosić bakterii na kolejne warstwy papieru. Także wnętrze podajników wymaga okresowego czyszczenia i dezynfekcji, bowiem może zbierać się w nich kurz i zabrudzenia.

Dozowanie ręczników papierowych

Wyciągnięcie pojedynczego ręcznika z podajnika może być kłopotliwe, szczególnie gdy mamy mokre dłonie. Papier się urywa lub wypada gruba warstwa kilkunastu sztuk,  co generuje powstawanie odpadów i wysoki koszt eksploatacji. Kiedy ręczników zabraknie, osoby korzystające z toalety opuszczają ją z mokrymi dłońmi. Przyspiesza to rozprzestrzenianie i przenoszenie bakterii na klamkach drzwi, poręczach schodów lub ubraniu. Ręczniki papierowe po użyciu, często nie trafiają do kosza, lecz są rozrzucane po podłodze toalety, a to wymaga sprzątania. Przepełnione wilgotnymi ręcznikami kosze na śmieci stwarzają dogodne warunki dla rozwoju mikroorganizmów, a wręcz stają się ich siedliskiem. Korzystanie z tej opcji jest wygodne dla użytkownika, jednak generuje śmieci i wysoki nakład pracy na obsługę.

Ręcznik papierowy, a bakterie w toalecie

Przy kichnięciu lub w trakcie spłukiwania wodą toalety lub pisuaru, chorobotwórcze bakterie zaczynają unosić się w powietrzu. Dlatego często czujemy się niekomfortowo w strefach publicznych sanitariatów. Drobnoustroje osiadają na wszystkich powierzchniach wyposażenia, od desek sedesowych, drzwi i klamek, po umywalki, lustra, a na dozownikach papieru i mydła kończąc. Zabrudzenia i bakterie mogą być również nieopacznie przenoszone na dłoniach lub nieregularnie zmienianych przez serwis sprzątający rękawiczkach ochronnych. Bezpośredni kontakt bakterii z ryzą papieru w trakcie uzupełniania podajników lub mydłem w trakcie dolewania stwarza wiele ryzyk. Higiena suszenia dłoni ręcznikiem może nie być wystarczająca po poznaniu nowej technologi suszenia dłoni. Poznaj bliżej  higieniczne suszarki do rąk z systemem oczyszczania powietrza i dezynfekcji.

Higieniczna suszarka do rąk

Suszarka do rąk to rozwiązanie nowoczesne. W modelach najnowszej generacji przemyślane w każdym detalu pod kątem wydajności suszenia i higieny. Tradycyjne suszarki do rąk, jak wynika z niektórych badań, mogą wpływać na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów, poprzez rozdmuchiwanie ich po łazienkach. Pamiętać jednak należy, że obecnie ich warianty w nowym wydaniu tzw. higieniczne suszarki do rąk, pozwalają uzyskać odwrotne wręcz efekty. Pozytywnie wpływają na czystość samego powietrza w strefie sanitarnej, dłoni w trakcie suszenia oraz wszelkich powierzchni wyposażenia toalety. Systemy spotykane do dotychczas w oczyszczaczach powietrza zapewniających nam lepsze zdrowie, znalazły bowiem zastosowanie w suszarkach do rąk. Oczyszczając i dezynfekując powietrze dodatkowo niszczą nieprzyjemne zapachy. Eksploatacja wymaga zasilania w energię elektryczną, ale koszt suszenia jest nawet 40 krotnie niższy od stosowania ręczników papierowych. Brak potrzeby stałej obsługi i stałej produkcji śmieci przyczynia się również do ochrony środowiska.

Higiena suszenia rąk

W pierwszej kolejności warto zwrócić szczególną uwagę na modele o walorach energooszczędnych zachowujących przy tym wysoką wydajność. Większość oferowanych, nowoczesnych modeli działa bezdotykowo. Kieszeniowa suszarka do rąk, pozwalają na dokładne osuszenie rąk w sposób wyjątkowo higieniczny, dbając jednocześnie o czystość powietrza, dzięki filtracji wysokiej klasy filtra HEPA13. Suszarki do rąk kieszeniowe z dodatkowymi powłokami antybakteryjnymi to  modele, które bez wątpienia należą do tych najbardziej higienicznych. Dzisiaj są jeszcze bardziej higieniczne dzięki systemowi jonizacji. W zaledwie 1cm³ powietrza emitują 1,3 miliona negatywnie naładowanych cząsteczek NAI, które niszczą bakterie i wirusy. Światowa literatura i badania mówią, że do skutecznej dezynfekcji tą metodą wystarczy zaledwie 20.000 – 50.000 jednostek. Zatem suszenie rąk suszarką może być nie tylko higieniczne ale zwiększające bezpieczeństwo sanitarne w całej przestrzeni toalety.

Suszarki kieszeniowe – suszarka do rąk higieniczna

Jeżeli szukasz najbardziej higienicznego rozwiązania do osuszania rąk w toalecie publicznej, w biurze itp. miejscach, higieniczna suszarka do rąk kieszeniowa lub mała higieniczna suszarka do rąk będzie najlepszym wyborem. Wydajne silniki bezszczotkowe, pozwalają na wytworzenie ciepłego powietrza pod wysokim ciśnieniem przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej. Strumień powietrza o prędkości ponad 600km/h zdmuchuje krople wody z obu stron dłoni w zaledwie kilka sekund i jednocześnie dezynfekuje je w trakcie suszenia. To wspaniałe rozwiązanie jest jednocześnie wygodne ale także ekonomiczne. Niskie zużycie energii i krótki czas suszenia względem urządzeń suszących o dużym poborze energii, suszących w czasie 2-3 krotnie dłuższymi, generują oszczędność i różnice w koszcie cyklu suszenia o około 10 razy a nawet 40 razy względem ręczników papierowych. Lata gwarancji udzielane przez producentów są gwarantem nie tylko jakości i niezawodności technologii. Zapewniają wieloletnią eksploatację na najwyższym poziomie, oszczędzając nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. KALKULATOR SUSZENIA.

Suszarka z filtrem HEPA

To, co czyni każdą nowoczesną suszarkę do rąk higieniczną to powłoki z cząsteczkami srebra na obudowach suszarki, a także zastosowane w nich wysokiej jakości filtry HEPA. Systemy lamp UV-C i jonizacji NAI to najnowsze osiągnięcia w dziedzinie higienicznego suszenia dłoni. Ich działanie pozwala zatrzymać  ponad 99% wirusów, bakterii czy grzybów, przez co wydmuchiwane przez nie powietrze jest praktycznie pozbawione wszelkich drobnoustrojów. Działanie suszarek elektrycznych łazienkowych pozwala także na uruchomienie bezdotykowe. Nadmuch powietrza skierowany jest na dłonie wsunięte w przestronną kieszeń urządzenia bez potrzeby fizycznego kontaktu. Te wszystkie cechy, czynią suszarkę do rąk kieszeniową najbardziej higieniczną z dostępnych na rynku.

Tradycyjne suszarki do rąk, podajniki ręczników papierowych oraz suszarki kieszeniowe – kluczem prawidłowa eksploatacja

Suszarki kieszeniowe do rąk stanowią obecnie jeden z najchętniej wybieranych wariantów suszenia dłoni ze względu na niski koszt suszenia. Do dbania o higienę rąk w toaletach publicznych nowoczesne suszarki higieniczne pozwalają jednak zaoferować o wiele więcej korzyści. Korzystanie z ręczników papierowych, jak również z tradycyjnych suszarek, choć początkowo wydaję się tańsze, to w cyklu rocznym lub kilkuletniej pracy okazuje się wielokrotnie droższe.   Przy prawidłowej eksploatacji systemów można zachować ich higienę suszenia. Staranna pielęgnacja i czyszczenie podajników do ręczników papierowych, dbałość o higienę suszarek elektrycznych i właściwe ich użytkowanie to najprostszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa każdemu, kto korzysta z łazienki w miejscu publicznym.


Autor: ecouse