Czy suszarka do rąk może być higieniczna?

Mycie rąk, szczególnie obecnie w czasach pandemii stało się wyjątkowo często poruszaną kwestią. O ile prawidłowe umycie rąk coraz więcej z nas traktuje bardzo poważnie, to ich suszenie, nadal wymaga wiedzy i świadomości, gdyż ono również musi być higieniczne. Wilgotne środowisko na mokrych, także świeżo umytych dłoniach, zwiększa ryzyko rozwoju drobnoustrojów, dlatego dobrze dopasowana metoda osuszania dłoni, może okazać się zbawienna. Co wybrać, aby suszenie odbywało się w pełni higienicznie? Czy stosowanie suszarki do rąk może być w ogóle higieniczne?

Ręczniki papierowe kontra suszarka elektryczna łazienkowa

Wśród popularnych metod suszenia dłoni w toaletach publicznych wymienić możemy dwie podstawowe alternatywy – rączniki papierowe oraz suszarki do rąk. Które z nich będą zatem najbardziej higieniczne i zdadzą egzamin najlepiej? Ręczniki papierowe należą do wyjątkowo popularnych rozwiązań, i z założenia są one opcją higieniczną – używamy ich jeden raz i wyrzucamy do kosza. Ich konstrukcja i wielofunkcyjność pozwala wykorzystać je w wielu zadaniach – zarówno do przetarcia rąk, jak również twarzy, czy zabrudzonej odzieży. Niestety nie są one pozbawione wad, gdyż nie zawsze pozwalają zachować należytą higienę. Stosowane w toaletach publicznych wymagają szczelnych i funkcjonalnych podajników oraz szczególnego dbania o ich czystość – także wewnątrz, bowiem może zbierać się w nich kurz i zabrudzenia, w tym drobnoustroje znajdujące się w powietrzu lub na dłoniach serwisu sprzątającego i uzupełniającego nowe ręczniki papierowe. Dodatkowo często rozrzucane są one po toaletach, a wydobycie odpowiedniej ilości ręczników z podajnika może być kłopotliwe, gdy mamy mokre ręce. Przepełnione wilgotnymi ręcznikami kosze stwarzają dogodne warunki dla rozwoju mikroorganizmów, a wręcz stają się ich siedliskiem.  Korzystanie z tej opcji jest wygodne, jednak generuje sporo odpadów, a w razie, gdy ręczników zabraknie, osoby korzystające z toalety opuszczają ją z mokrymi dłońmi, bądź korzystają z własnych chusteczek, przez co higiena dłoni może nie być wystarczająca.

Suszarka do rąk to rozwiązanie nowoczesne i szczególnie w modelach najnowszej generacji przemyślane w każdym detalu. Tradycyjne suszarki do rąk, jak wynika z niektórych badań, mogą wpływać na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów, poprzez rozdmuchiwanie ich po łazienkach. Pamiętać jednak należy, że obecnie ich warianty w nowym wydaniu, pozwalają uzyskać odwrotne wręcz efekty, pozytywnie wpływając na czystość powietrza całej toalety tzw. higieniczne suszarki do rąk. W pierwszej kolejności jednak warto zwrócić szczególną uwagę na modele o walorach energooszczędnych zachowujących przy tym wysoką wydajność. Większość oferowanych, nowoczesnych modeli działa bezdotykowo, a jak np. suszarka do rąk kieszeniowa, pozwalają one na dokładne osuszenie rąk w sposób wyjątkowo higieniczny, dbając jednocześnie o czystość powietrza, dzięki zawartym w nich filtrów HEPA. Suszarki kieszeniowe z dodatkowymi powłokami antybakteryjnymi to  modele, które bez wątpienia należą do tych najbardziej higienicznych.

Suszarki kieszeniowe – suszarka do rąk higieniczna i stylowa zarazem

Jeżeli szukasz najbardziej higienicznego rozwiązania do osuszania rąk w toalecie publicznej, w biurze itp. miejscach, higieniczna suszarka do rąk kieszeniowa będzie najlepszym wyborem. Metoda suszenia przez nią wykorzystywana, pozwala na wytworzenie chłodnego powietrza pod wysokim ciśnieniem, które zdmuchując wodę ze skóry, w przeciągu kilku chwil pozwala zyskać idealnie suche i czyste dłonie. Rozwiązanie to jest jednocześnie wygodne, a także ekonomiczne, bowiem nowoczesne systemy w nim wykorzystane, zapewniają niskie zużycie energii.

To, co czyni każdą nowoczesną suszarkę do rąk higieniczną to powłoki z cząsteczkami srebra na obudowach suszarki, a także zastosowane w nich wysokiej jakości filtry HEPA. Ich działanie pozwala zatrzymać  ponad 99% wirusów, bakterii czy grzybów, przez co wydmuchiwane przez nie powietrze jest praktycznie pozbawione wszelkich drobnoustrojów. Działanie suszarek elektrycznych łazienkowych pozwala także na obsługę bezdotykową, przez co nadmuch skierowany jest na dłonie wsunięte w przestronną szczelinę urządzenia. Te wszystkie cechy, czynią suszarkę do rąk kieszeniową najbardziej higieniczną z dostępnych na rynku.

Tradycyjne suszarki do rąk, podajniki ręczników papierowych oraz suszarki kieszeniowe – kluczem prawidłowa eksploatacja

Suszarki kieszeniowe do rąk stanowią obecnie jeden z najchętniej wybieranych wariantów do dbania o higienę rąk w toaletach publicznych, gdyż ich nowoczesne warianty pozwalają zaoferować wiele korzyści. Korzystanie z ręczników papierowych, jak również z tradycyjnych suszarek do rąk to także dobra alternatywa, jednak sprawdza się ona jedynie wówczas, gdy skorzystamy z odpowiedniego wyposażenia, a przy tym zadbamy o jego prawidłową eksploatację. Staranna pielęgnacja i czyszczenie podajników do ręczników papierowych, dbałość o higienę suszarek elektrycznych i właściwe ich użytkowanie to najprostszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa każdemu, kto korzysta z łazienki w miejscu publicznym itp.